

Discover more from Antigravitation
The Sphere Metagallery
Jag inledde morgonen med att flyga mot PLIs konstverk i The Sphere Metagallery. Det ser ut lite som lackat rått kött men är samtidigt behagligt på något sätt. Om du sitter vid din dator tycker jag absolut att du ska passa på att testa. Konstnärerna Timur Novikov och Anya Biarozka står bakom både NFT konstverken och upplevelsen som helt kretsar kring föreställningar från Room 100, Andrea Salustri, PLI, EDO Cirque, Collectif Petit Travers och Defracto.
Inom The Sphere kan du utforska sex Seed Performances som är cirkusföreställningar som blivit digitaliserade genom att 3D konstnärer har inspirerats av verken och skapat NFT-konst av dessa. Den som supportar ett av verken med ETH får tillbaka $SEED-tokens. Dessa ger rösträtt i The Spheres Megavote och kan senare bytas mot $KARMIC i The Sphere’s dApp: https://app.thesphere.as. De som i slutet av maj innehar $KARMIC har sett till att ekonomiskt bidra till nya scenkonstverk och happenings, de har rösträtt i gemenskapen och de kommer att tilldelas en generös andel av en fraktionaliserad NFT som släpps hösten 2022. Mer om detta kan du läsa här:
En podd, ett klipp och några ord
Medverkade i podden Heja Framtiden med Christian Von Essen som för övrigt smyger igång ett nyhetsbrev precis:
Tycker att podden blev mysig. En hel del prat om The Sphere men jag tycker att det ramar in lite av mina tankar kring varför scenkonsten och kultursektorn bör ta steget in i web3, vad en NFT skulle kunna tänkas vara och många andra tankar om mötet mellan krypto och livekonst. Jag tänkte även passa på att slänga upp en länk från december när jag fick ett tillfälle att prata NFT på eXpression Umeå. Klicka på bilden eller länken under för att komma till en sida där det hela är filmat.
Har aktiverat mig på twitter, vilket kräver en egen rubrik. Följ!